„Nie ma jednej techniki, która jest skuteczna w danej dyscyplinie sportu. Najważniejsze jest to, żeby dopasować plan fizjoterapii do danego przypadku i okresu, w którym znajduje się zawodnik" - mówi Antek Zuzański, który na codzień pracuje w CFF - Centrum Fizjoterapii Funkcjonalnej i dba o przygotowanie fizyczne zawodników Fudeko GAS Gdańsk.
Pytanie 1: Jakie są najczęstsze urazy czy kontuzje, z którymi się spotykasz u hokeistów, i jakie są najlepsze metody rehabilitacji w tych przypadkach?
Najczęściej urazy barków, ze względu na upadki i starcia ciało w ciało. Dodatkowo bóle kolan i pachwin. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się terapia manualna, rozluźnienie wszystkich struktur wokół stawu ramiennego, a potem rehabilitacja na sali, która przygotuje zawodnika do powrotu na lód.
Pytanie 2: Czy istnieją specjalne techniki czy ćwiczenia, które można zastosować, aby zminimalizować ryzyko urazów powtarzających się u hokeistów?
Na pewno ogólne wzmocnienie zawodnika. Core, cała obręcz barkowa i biodrowa. W dodatku warto zadbać o wydolność zawodnika, w postaci wykonywania cardio, bądź interwałów, żeby ten miał więcej siły na lodzie i żeby pomogło mu to uniknąć kontuzji „na zmęczeniu”.
Pytanie 3: Jakie są kluczowe elementy planu fizjoterapeutycznego dla hokeisty powracającego do gry po poważnej kontuzji, takiej jak złamanie kości czy zerwanie więzadła?
Najpierw skupiamy się na ściągnięciu bólu i opuchlizny czy obrzęku poprzez techniki manualne, a potem musimy przygotować zawodnika fizycznie po przerwie od gry. To, jak przygotujemy zawodnika do powrotu na lód jest kluczowym elementem. Ważne jest to, żeby hokeista wrócił na lód jeszcze silniejszy i jeszcze bardziej wydolny, niż przed kontuzją.
Pytanie 4: Czy istnieją specjalne techniki masażu czy terapii manualnej, które mogą być szczególnie skuteczne dla hokeistów, biorąc pod uwagę specyfikę ich sportu i obciążenia ciała?
Nie ma jednej techniki, która jest skuteczna w danej dyscyplinie sportu. Najważniejsze jest to, żeby dopasować plan fizjoterapii do danego przypadku i okresu, w którym znajduje się zawodnik.
Pytanie 5: Jakie aspekty codziennej opieki fizjoterapeutycznej można wdrożyć, aby wspierać ogólną kondycję i wydolność fizyczną hokeistów, nie tylko podczas rehabilitacji, ale również w trakcie sezonu rozgrywkowego?
Zdecydowanie zadbałbym o wydolność fizyczną i o siłę mięśniową, w trakcie i poza sezonem. Poza techniką gry i jazdy na lodzie. przygotowanie fizyczne to najważniejszy element dbania o zdrowie zawodnika celem zapobiegania kontuzji. Dodatkowo, ważne jest to, żeby zawodnik nie bagatelizował „małych” kontuzji w trakcie sezonu, tylko konsultował je z fizjoterapeutą, żeby uraz nie przerodził się w nic poważniejszego.